Tiroid Hormonu ve Biber Hapı

 Tiroid bezlerinin açılması aşırı terlemeye neden olur. Bu durumda diyabet rahatsızlığının bir habercisi olabilir. Kilo vermek için aslında tiroid bezleirnin çalışmaksı önemlidir. Meseala Biber haplarının kullanılması durumda aşırı tereme söz konusu olabilir. Bu sayede zayıflamanız gerçekleşebilir. Biber hapları diyabet rahatsızlığı olan kişilere zarar verebilir. dengeli şekilde kilo vermeniz için yapmanız gereken Biber hapını alığ kullanmaktır. Bilinçli ve doğal yönden zayıflamış olursunuz. akatKan kalsiyumu düşme eğilimine girince bu sensorların verdiği sinyal ile paratiroid hormonu salgısı artar. Para tiroid hormonu kemikte osteoklastik faaliyeti ve kemik rezorpsiyonunu arttırır; kemiklerden kana kalsiyum geçmesini sağlar. Biber hapı kullanımında orjinal olmasına özeb gösteriniz. Sahte Biber kapsülü satıcılarına dikkat etmelisniz.

Aynı hormon bir yandan da böbrekleri etkiler; böbrekte d vitaminini aktif hale geçiren enzimin aktivitesini hızlandırır (bölüm 9, d vitamini bahsine bakılması). Aktif d vitamini [1,25 (oh)ı d vitamini  kalsitriol] barsak hücrelerinden kalsiyumun emilimini artırarak kan kalsiyumunun yükselmesi yönünde eylem gösterir. Paratiroid hormonu glomerüllerden filtre edilen kalsiyumun geri emilmesini artırarak da kan kalsiyumunun yükselmesine katkıda bulunur.

Bu hormonunun ekstraselüler kalsiyum konsantrasyonunu yükseltici bu üç eyleminden en önemlisi kemik üzerine olanıdır. Kan kalsiyumu yükselme eğilimine girdiği zaman paratiroid hormonu salınması baskılanır ve bu mekanizmalar tersine işler. Ekstraselüler kalsiyum konsantrasyonunun regülasyonunda d vitaminin başlıca rolü barsaktan kalsiyum emilimini artırmaktır.

Tiroid guddesindeki c hücrelerinden (parafoliküler hücreler) salgılanan kalsitonin (calcitonin) hormonu kemiklerde paratiroid hormonu eylemine zıt bir eylemle kemik rezorpsiyonunu azaltır ve kan kalsiyumunu düşürücü yönde etki gösterir. Kuşlarda ve balıklarda önemli işlevleri bilinen bu hormonun insandaki fizyolojik önemi açık değildir. Eksikliğinde (total tiroidektomiden sonra) veya fazlalığında (medüller tiroid kanseri) kemik ve kalsiyum metabolizmasında belirgin değişiklikler görülmez.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın