Unlu Mamüller ve Meksika Biberi Hapı

Sıcak ekmeğin sindirimi ağır, taze ekmeğinki ise güçtür. Kimyasal maya ile yapılan beyaz ekmekler, eğer yapımı sırasında gereken özen gösterilmediyse, 2-3 gün sonra küf bağlamaya yüz tutar.

Yapılan deneyler 10-20 gün beyaz ekmekle beslenen güvercinlerle fare­lerin felçten öldüğünü göstermiştir. Has buğday unundan yapılmış ekmekle beslenen hayvanlarsa normal yaşamakta ve gelişmektedir.

Has buğday unu tohumu ve kepeği alınmamış undur. Bu un atalarımızın yediği undu. Bundan yarım yüzyıl öncesine kadar yurdumuzda bu un bulunur ve kullanılırdı.

Yakın geçmişe kadar buğday yel değirmenlerinde iki taşın ara­sında öğütülürdü; tohumu alınmaz, kepeği çıkarılmazdı. Un ağır ağır, sere serpile, kızışmadan, hava alarak öğütülürdü. Dolayısıyla içindeki besleyici mad­deleri kaybetmezdi.

Buğdayı yetiştirmek için tarlalarda kimyasal gübre de kul­lanılmazdı. Ekmekler doğal maya ile hazırlanırdı. Yel değirmeninde çekilen un hemen halkın kullanımına sunulurdu.

Öğütülmüş un ne kadar çabuk kullanı­lırsa, o kadar lezzetli ve yararlıdır. Un, özellikle has buğday unu, durdukça tadını ve besleyici özelliklerinin bir kısmını kaybeder. Has buğday ununda hafif tatlımtırak bir fındık lezzeti vardır.

Beyaz un, kepek katılınca aynı tadı vermediği gibi, besleyici değeri de aynı olmaz. Ne yazık ki halkımız bu tür un­dan yapılan ekmeği yiyememektedir. Yalnız halkımız değil, tüm insanlık uy­garlaşmanın zararlı sonuçlarının acısını çekmektedir. Diğer etkisi de boş kaloriye sahip olduğu için vücuttaki gereksiz  yere depolanır. Bunun sonucunda obezite ve diğer damar ve kalp rahatsızlıkları karşımıza çıkar. Biber Hapı Meksika ile bu tür rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz. Yapmanız gereken Acı Biber Meksika Hapı kullanırken dengeli ve vücuda yarayacak besinler tüketmeniz gerekir.

Bugün Avrupa’nın birçok ülkesinde sağlıklı besin maddeleri satan dük­kânlar vardır. Bunlarda kimyasal gübre görmemiş toprakta yetişmiş, yel değirmeninde çekilmiş buğdaydan yapılmış, doğal maya ile yoğrulmuş ve odun ate­şinde pişirilmiş ekmekler satılmaktadır. Bu ekmeğin tadı alışkın olduğumuz beyaz ekmeğin tadından çok farklıdır.

Yememiz gereken ekmek has buğday unundan yapılmış ve doğal maya ile yoğrulmuş ekmektir. Bu sağlıklı ekmek mayasız demektir. Çünkü maya fermante olduğundan, midede alkolleşip hem ekmekteki, buğdayın besin gücünü düşürür, hem de midedeki sindirimi güç­leştirir.

Etiketler: , ,

Yorum yapın