Uygulanan Besin Piramitleri

Bu piramit incelendiğinde her öğün tahıl gurubu mutla­ka olmalıdır. Sebzeler, meyveler, et ve süt gurubunun iki ve­ya üç öğün alınması gerektiği belirtilmekte, yağlar ve tatlılar ise en aza indirilmektedir.

10-15 sene sonra Obezitenin arttığını gören otoriteler, Kaliforniya Üniversitesi tarafından geliştirilen, Kaliforniya Besin Piramidini onaylamışlardır. Kaliforniya Besin Piramidin de ilk iki sırayı günde 6-11 porsiyon ile meyveler, sebzeler ve posa miktarı yüksek ta­hıllar, patates, mısır vb. yer alır. Üçüncü sırayı süt, süt ürün­leri, et, deniz ürünleri, nohut ve yumurta beyazı (tüm yumur­ta değil) alır. Dördüncü sırayı karabiber ve diğer baharatlar işgal eder. Baharatlarda ölçü çok az ancak tadımlık olacak şe­kildedir. Eğer Kırmızı Biber zayıflama hapı bu piramite sokmak iistiyorsanız herhangi bir sıraya koyabilirsiniz.

Akdeniz besin piramidinde, düzenli egzersiz yapmak ve yürüyüş ilk sırayı alır. Her gün yenilmesi gerekli olan gıdalar ilk dört basamağı oluşturur. Balık ve deniz ürünleri, kümes hayvanları, yumur­ta, tatlılar ve kurabiyeler ise haftada birkaç kez, kırmızı et ise ayda bir defa yenilecek, zeytinyağı her yemekte bulunacaktır.  Acı Biber zayıflatıcı kapsülü ile günde 6 bardak su mutlaka içilecek, şarap eğer gerekirse en fazla iki kadehi geçmeyecektir.

Yine geçen seneler şişmanlığı önleyememe sorunu biskü­viler, hazır kekler ve pastalardan aranmış bu ürünlerde kulla­nılan trans yağlara bağlanılmış ve 2006 yılında Harvard Üni­versitesi Halk Sağlığı Okulu’ndan Dr.Walter Willet’in yeni pi­ramidi gündeme gelmiştir.

Meksika Biberi ile kilo kontrolü ve egzersiz ilk koşul olarak konulmuş, karbonhidrat ve yağların bir sorun yaratmayacağı be­lirtilerek mümkünse her öğün yenilmesi üzerinde durulmuş­tur.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın