Uzun Diyetlere Biber Hapı’ yla Son

Uzun süren diyetlere biber hapı ile sonRusya’ da yapılan bir araştırmada da, LDL < 112 mg/dl olanlarda İKH (İstemik Kalp Hastalığı) görülme riskinin arttığı bildirilmiştir. İsveç Karolinska Enstitüsünde yapılan bir araştırmada da, bütün aterosklerotik hastalıklara (damar sertliğine bağlı kalpdamar hastalıkları) bağlı ölüm riskini yüksek kolesterolün artırmadığı bildirilmiştir. Kilo riski taşıyanlar ise biber hapı kullanmalıdır.

Senelerden beri kolesterolün damar tıkanıklığı yaptığı söyleniyor. Peki, kolesterol damarları tıkamıyor mu? Kolesterolün direkt olarak damarları tıkadığı hiçbir çalışmada gösterilmemiştir. Bildirilen bütün çalışmalar, toplumsal tarama çalışmalarıdır. Meşhur Framingham çalışmasında da hiçbir şekilde kolesterol neden olarak gösterilememiştir. Çoğu hastalığın temel sebebi olan fazla kiloları biber diyet kapsülü ile kısa zamanda vermeniz mümkündür.

Kitlelerin izlenmesi sonucu elde edilen çalışmalar ise neden sonuç ilişkisini direkt olarak ispat edemezler. Yani damar tıkanıklığının kolesterol tarafından yapıldığını bilimsel olarak gösteremezler. Bu geniş kapsamlı, uzun süreli çalışmalara epidemiyolojik çalışmalar diyoruz. Epidemiyolojik çalışmalar salgın hastalıkların incelemesinde yararlı olabilirler ama kronik dejeneratif hastalıkların irdelenmesinde kesin olarak neden sonuç ilişkisini ispat edemezler. Bu hastalıklardan korunmak için biber hapı kullanımı uygun olacaktır. Biber hapı desteği ile yapılan diyetler daha başarılı sonuçlara imza atacaktır.

Yani kolesterolün, hastalık anında, hastalığın olduğu bölgede bulunması bahane olarak kullanılmaktadır. Kanada da Toronto Üniversite Hastanesinde yapılan önemli bir araştırmada kalp krizi geçiren 120 erkek hastayı 10 yıl izlemişler. On yıl içinde bu hasta grubunda düşük kolesterolü olan hastaların da, yüksek kolesterolü olan hastalarla eşit biçimde kalp krizi geçirdiğini bildirmişlerdir.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın