Vücut için Gerekli Enerji Besin Öğeleri

Vücudun gereksinimi olan enerji besin öğelerinin hücrelerde oksidasyonu ile sağlanır. Besinlerin bileşimindeki karbonhidrat, protein ve yağdan,belirli enzimlerin düzenlendiği ve hormonların denettiği tepkimelerle enerji elde edilir. Besin öğelerinin oksidasyonu belirli yolları izler ve belirli aşamalardan sonra tamamlanır.

Fazla kilo derdiniz varsa ve kısa sürede kurtulmak istiyorsanız kırmızı biber haplarından yardım alabilirsiniz. Fazlalıklarınızı kısa sürede acı biber kapsülleri ile verebilir sağlıklı yaşayabilirsiniz.

Kimyasal tepkimeler daima enerji değişimi ile ilgilidir. Biber hapı ile enerji açığa çıkaran kimyasal tepkimeler enzimlerin aracılığı ile oluşur. Bir tepkimede açığa çıkan enerji diğer bir tepkimenin yürümesi için kullanılabilir. Tepkimelerle açığa çıkan enerji yüksek enerji öğesi olan adenosin trifosfat (ATP) şeklindedir.

Sağlıksız, dengesiz, ve yetersiz beslenme  sonucu ciddi rahatsızlıklar ile karşılaşabilirsiniz. Bunun en büyük nedeni ise sağlıksız yiyecekleri tüketmektir. Bu nedenle daha sağlıklı şekilde beslenmek için öncelikle kilonuzu kontrol altında tutmalısınız. Eğer diyet ile başaramıyorsanız kesinlikle biber haplarını denemelisiniz. Başarılı sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

ATP kasların kontraksiyonu için enerji sağladığı gibi diğer birçok yıkım ve yapım tepkimelerinin oluşumu için gerekli enerjiyi de sağlar. ATP’deki pop bağı yüksek enerji saklar. Fosfat bağlarının kopması ile (ATP —» ADP + P) ortalama 7 kilokalori (29.3 kj) açığa çıkar. Besin öğelerinin oksidasyonu ile açığa çıkan enerjinin ancak %4048’i ATP enerjisine dönüşür. ATP ise kasın hareketi ve diğer tepkimelerin yürümesi için kullanılır.

Bunun sonucu yan ürün olarak vücut için gerekli ısı oluşur. Besinlerin bileşimindeki karbonhidrat, yağ ve proteinlerin oksidasyonu organizmanın enerji gereksinimine göre oluşur. Bu oksidasyon su eriyiği içinde nötr ortamda ve orantılı olarak düşük ısı (vücut ısısı) derecesinde oluşur.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın