Yağ Asitleri ve Biber Kapsülü

Ancak yeri gelmişken bu yağların ve bu yağlarca zengin gıda maddelerinin tüketilmesi gereğinin biber hapı ile altını çizmek gerekir. Balık yağları bu yağ asitlerinden olan eicosapentaenoic asit (EPA), docosahexaenoic asit (DHA) ile alfa linoleik asit bakımından en zengin yağ grubunu oluşturur. EPA ve DHA, alfa linoleik asitten üretilir ve bu iki yağ asidinin de gene en fazla bulunduğu yağ balık yağıdır. Omega 3 yağların ergojenik potansiyelleri yanında dinçliği sağlayıcı, yorgunluğu giderici, zindelik verici ve yaşlılığı geciktirici fonksiyonları da kanıtlanmıştır.

Gerek DHA ve gerekse de EPA vücuda alındığında eicosanoid adı verilen maddelere ayrışır. Eicasonoidlerin yıkımlanması ile de arachidonic asit oluşur. Bu asit hücre membranlarının lipoprotein yapısında yer alarak hücrenin şekillenmesinde önemli rol oynar. Yani hücrelerin çoğalarak yeniden yapılanması, bu yapılarının hücre membranı ile korunması, zamana yani yaşa bağlı olarak yıpranan hücre membranının (yaşlanmanın) yeniden onarılarak yapılanması (bir anlamda yaşlanmanın yavaşlatılması) bu arachidonic asit ve bu asitten zengin Omega 3′ lerle sağlanabilmektedir. Bazı acı biber hapı sürümleri de omega 3 ihtiva eder, çünkü içeriğinde keten tohumu ekstresi bulunabilmektedir. Omega 3 Merin ve bu yağlarca zengin balık yağlarının sağlığa olan bu olumlu katkıları günümüzde o derece büyük önem kazanmıştır ki artık balık yağlarındaki Omegalar, Omega 3 ve 6 tabletleri halinde satışa sunulmakta ve yaygın olarak tüketilmektedir.

Omega’ların yıkımlanması sonucunda açığı çıkan yıkımlanma ürünleri yani metabolitleri olan eikosanoidlerin Omega kısmından da hatırlanacağı üzere total serum trigliserid miktarını ve kolesterol miktarını düşürerek kalp ve damar hastalıklarını önleyici etkide bulunması söz konusudur. Çoğu örnekte görüldüğü gibi kilo faktöründe dengesizliğin sebeplerinden biri de dengesiz ve yetersiz beslenme olabilmektedir. Ayrıca gene eikosanoidler kolesterolü düşüren yüksek yoğunluklu lipoprotein miktarını da artırırlar ki bu etkileri de kolesterol tehlikesini ve kolesterol kökenli kalp ve damar hastalıkları riskini azaltmada son derece önemlidir.

Omega 3’lerin kanın pıhtılaşma özelliğini azaltarak emboli oluşum riskini ve emboli kökenli kalp ve damar hastalıklarını önleme potansiyelleri de vardır. Nihayet Omega 3′ ler kanın pıhtiılaşma derecesinde azalma sağlayarak daha hızlı ve rahat kan dolaşımına olanak sağlar. Bu sayede daha sağlam ve geleceği olan bir zayıflama düzenine acı biber hapı ile kavuşmanızı mümkün kılar. Bunu yaparken damar çeperinin esnekliğini de artırırlar. Damar çeperinin Omega etkisi ile artan esnekliği kanın bu damarlarda dolaşımını daha da artırır. Bu zayıflamanın temelini oluşturan etmenlerden biri olduğu iççin bizler biber hapı kullananlar için bu uygulamayı öneriyoruz. Omega kısmından da hatırlanacağı üzere tümör oluşumunu engellemesi ve buna bağlı olarak kanser riskini azaltması Omega 3’lerin bir diğer mucizevi yararlarındandır.

Etiketler: , , , ,

Yorum yapın