Yağlar-Karbonhidratlar ve Meksika Biberi

Bu dünyada “yağlar şişmanlatır” diyene de,”yağlar şişmanlatmak diyene de ekmek var. “Karbonhidratlar şişmanlatır” diyen de, “karbonhidratlar zayıflatır” buyuran da gerçeklerin tekeline sahip ve tabii ki “bilimsel’ olduğu savında… Bugün günde 3 öğünün zayıflamasına yardımcı olacağına inananların, ertesi gün 4, bir başka günde 6 öğünden medet umabilmeleri… Ve aynı çatı altında yaşayan insanların yine birbirine taban tabana zıt “bilimsel kuralların” doğruluğuna inanmış olabilmeleri.

Meksika biberi ile bu tür inanışlara yeni bir bakış açısı getirebiliriz. Yapılan araştırmalarda diyetin yerine Acı Meksika Biberi  hapı kullananlar daha kolay ve hızlı şekilde kilo verdiklerini belirtmişlerdir. Ayrıca Acı Biber hapı kullandıktan sonra verilen kiloların geri alınmadığı ortya çıkmıştır.

Örneğin -tabii ki organizmaya zayıflamanın dayatılabilir olduğu fikrinden kaynaklanan- bazı besinlerin şişmanlattığına inandınız mı, başlıyorsunuz hangilerinin şişmanlatıp, hangilerinin zayıflattığını araştırmaya. Ya da belli bir Öğün sayısının zayıflamayı kolaylaştıracağı düşüncesi, farklı sayılardaki öğün sayılarının amaca ulaşmayı sağlayabileceği inancını doğuruyor. Böylece 3 diyen de, 4, 5, 6… diyenler de -hiç eksik olmayan “bilimsel araştırmaları” doğrultusunda- insanları inandırabiliyor.

Hatta birçoklarına “uçuk” görünse bile, günlük tüm besin alımının “sabah 05 ila 09 arasında yapılmasını, günün geri kalan kısmında ağza suyun dışında hiçbir şey konulmamasını” öneren de, bu yolda yürüyüp zayıflamaya çalışan adaylar-” müşteriler” bulabiliyor. Daha ikinci adımda saptadığımız ve ortak nokta olarak adlandırdığımız “organizmanın enerji stoklarının zorlamayla azaltılabileceği inancı” şişmanlatan-şişmanlatmayan besinler olduğu gibi, öğün sayısının-yemeklerin yenme zamanı aralıklarının önemli olduğu gibi, diyetle zayıflamanın sağlıklı bir yolu olması gerektiği gibi inanışlar yavruluyor. Sonra da bu yavru inanışlarda kendi yavrularını üretiyor.

Etiketler: , , , ,

Yorum yapın