Yağlar ve Proteinler ile Biber

İncelmeyi arzulayanlar ve en çok da zayıflamak isteyenler için, yağ her türlü tehlikenin kaynağıdır:

Öncelikle, besinler arasında en kalorili olanıdır: 1 gramında 9 kalori vardır, bu miktar yine 1 gramında 4 kalori olan karbonhidrat ve proteindeki oranın iki katından fazladır. Yağ bakımından zengin olan gıdalar nadiren tek başına tüketilen gıdalardır. Sıvı yağlar, tereyağı, taze krema yanlarında ekmek, hamur işleri, nişastalı gıdalar sirkeli soslar gibi toplam kaloriyi artıran gıdalarla birlikte tüketilir. Yağlar, hızlı şekerlere göre daha yavaş ama proteinlerden çok daha hızlı sindirilirler ve açığa çıkan enerji de bununla doğru orantılı olarak artar.

Yağlı besinler iştahı yalnızca çok az kapatır ve emilimleri, proteinli besinlerin tersine, sonrasında yenilen yemeğin içeriğini azaltmaz ve saatini ertelemez. Son olarak, hayvansal yağlar, tereyağı, şarküteri ürünleri, doymuş yağ asitleri ve kolestrolü yüksek ve yağlı peynirler kalp için bir tehlike oluştururlar. Bu nedenle, onlara Atkins rejiminde ve ondan etkilenen tüm rejim şekillerinde tanınmış olan tüketim özgürlüğü asla sağlanmamalıdır. Biber Hapı kullaranak zayıflarken ölçü, vücut için gerekli olan miktardır. Size hiç yağ tüketmeyin demiyorum. Sadece yeterli ve ölçülü tüketin diyorum.

Proteinlere gelirsek;

Proteinler evrensel besinlerin üçüncü grubudurlar. Azotlu maddelerden oluşan geniş bir grupturlar ve varolan canlıların oluşumunda bulunan en uzun moleküllere sahiptirler. Protein bakımından en zengin gıdalar hayvansal ürünlerdir. Bu hayvansal ürünlerin de belirli miktarlarda tüketilmesi acı kırmızı biber hapı ile zayıflarken sağlığınızın korunması açısından sizlere yararlı olacaktır. Aralarında en önemlisiyse ettir. Yediğimiz etler içinde en çok protein içeren sığır etidir. Özellikle yağsız kısımları protein açısından daha zengindir. Koyun ve kuzu etleri açıkça daha yağlı etlerdir ve etin renginin de daha açık olmasını sağlayan bu yağın varlığı protein içeriğini düşürür.

Sakatatlar protein bakımından çok zengin ancak, çok az miktarda şeker içeren ciğer dışında, yağ ve karbonhidrat yönünden zayıftırlar. Evcil kaz ve ördek dışında hindi ve tavuk gibi kümes hayvanlarının beyaz etli, az yağlı kısımları protein bakımından zengindir. Dilbalığı, kedibalığı, morina balığı ve mezgit gibi yağsız balıklar ise biyolojik değeri yüksek protein kaynaklardır. Somon, sardalya, uskumru ve ton balığı gibi soğuk deniz balıkları ise daha yağlıdır ve protein değerleri daha düşüktür; zengin protein kaynakları arasında yer almazlar ama kalp sağlığım korumada ön sıralarda yer alırlar.

Kabuklular ve yumuşakçalar hem yağsız hem de karbonhidrat bakımından zayıf, dolayısıyla protein bakımından zengindirler. Kabuklular genellikle kolesterol içermelerinden ötürü tavsiye edilmezler, ama kolesterol hayvanın vücudundan çok baş kısmındaki kabukta bulunur, bu nedenle kabukluları, yengeçleri ve deniz ürünlerini kabuk kısımlarını çıkarmak suretiyle yemekte bir sakınca yoktur. Yumurta ise ilginç bir protein kaynağıdır. Sarısı yüksek oranda yağ içerir, bu nedenle özellikle kolesterol eğilimi olanda yabancı cisim bulunmasına bağlıdır) nedeni araştırılmalıdır.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın