Yağların Sağlıklı Olarak Yakılması

Doğal olan bütün yağlar, sağlıklıdır… Zararlı değildir! Bu yağları biber hapı kullanımı sırasında rahatlıkla tüketebilirsiniz. VücudumuzdaYağların sağlıklı olarak yakılması biriken yağların sağlıklı olarak yıkılması da, ancak sağlıklı yağlar yiyerek mümkün olmaktadır, insana zararlı olan, doğallıkları bozulmuş olan yağlardır. Vücutta biriken yağların sağlıklı olarak yakılması için biber diyet hapı kullanmak gerekir.

Yemeklerimizde kullandığımız yağlar, hayvansal katı yağlar (doymuş) ve bitkisel sıvı yağlar (doymamış) olarak iki gruba ayrılmaktadır: Hayvansal kaynaklı olan katı yağlar ve tereyağıdır (bütirik asit). Her iki yağ tipini de biber hapı kullanımı sırasında makûl ölçülerde tüketin.

Bu yağlar, doğallıkları bozulmadan tüketildikleri takdirde zararlı değil, bilakis sağlıklı bir vücut ve biber hapı diyeti için olmazsa olmaz ana besin maddeleridir. Bahsi geçen bu yağlar bağışıklık sistemi‘ mizi ve kalbimizi kuvvetlendiren temel yapıtaşlarıdır. Bitkisel kaynaklı olan sıvı yağlardır.

Bitkisel kaynaklı sıvı yağlar da üç alt gruba ayrılırlar:

  1. Tekli doymamış yağ grubunda, Omega 9 grubundaki gibi (zeytinyağı ve fındık yağı) faydalı sıvı yağlar bulunur.
  2. Çoklu doymamış yağ grubunda, Omega 3 (balıkyağı) ve Omega 6 (doğal mısırözü, ayçiçeği yağları) gibi bitkisel sıvı yağlar vardır.
  3. Çoklu doymamış trans yağlar da, doğallıkları bozulmuş bitkisel kaynaklı sıvı yağlardır. Trans yağlar, fabrikasyon işlem ve yanlış kullanma sonucu doğallıklarını kaybetmişlerdir (rafine işlemi görerek ve ısıya maruz kalarak bozulmuş olan mısırözü, ayçiçeği yağları vb.)

Etiketler: , , ,

Yorum yapın