Yakılamayan Kilolar Biber Hapı ile Eriyecek

Yakılamayan kilolar biber hapı ile eriyecekKarbonhidratlar geleneksel olarak iki kategoriye ayrılır: basit ve karmaşık. Fakat her türlüsü biber zayıflama hapı kullanımı sırasında fazla alınmamalıdır. Basit karbonhidratlar beslenmede kötü çocuklar olarak gösterilirken karmaşık karbonhidratlara da pırlanta çocuklar gö züyle bakılır. Bu çok büyük oranda bir basite indirgemedir. Tüm basit karbonhidratlar kötü ve tüm karmaşık karbonhidratlar da iyi değildir. Bu bölümde ilerleyen yazılarda karbonhidratları sınıflandırmanın kan şekeri üzerindeki etkilerine (glisemik indeks) ve rafine mi yoksa tam tahıllardan mı elde edildiğine bakarak çok daha faydalı iki yolundan söz edeceğim.

Basit karbonhidratlar şekerlerdir ve biber hapı işle kullanılmamalıdır. En basit karbonhidratlar glikoz (kimi zaman dekstroz olarak da adlandırılır), früktoz (meyve şekeri de denir) ve galaktozdur (süt şekerinin bir kısmı). Sofra şekeri, bir molekül glikoz ile bir molekül früktozun birleşmesivic oluşan sükrozdur. Süt laktoz içerir. Laktoz bir molekül glükozun bir molekül galaktoz ile birleşmesinden olur. Basit karbonhidrat lar bize enerji verir, başka da pek bir şey sağlamazlar.

Karmaşık karbonhidratlara gelince … daha karmaşıktırlar. Karmaşık karbonhidrat, temel olarak uzun şeker zincirleridir ve biber hapı ile desteklenen diyetlerde uzak durulmalıdır. Gıdalarımızda pek çok çeşit karmaşık karbonhidrat bulunsa da başhcası uzun glikoz molekülü zincirine sahip olan nişastadır. İnsanların sindirim sistemi nişasta gibi karmaşık karbonhidratları bileşimin deld şekerlere ayırabilir. Diğer karmaşık karbonhidratlar büyük oranda sindirilemez ve mide ve bağırsaklardan olduğu gibi geçer. Lif adı verilen bu sindirilemeyen karbonhidratlar beslenmemizin önemli bir parçasıdır.

Ortalama bir Amerikalının beslenmesinde karbonhidratlar alınan günlük kalorinin yaklaşık yarısına katkıda bulunur. Bu karbonhidratların yarısı da inanılmaz bir şekilde sadece aşağıda sıralanan sekiz kaynaktan gelir:

  •  Gazoz, kola ve mevve aromalı içecekler;
  •  Pasta, tatlı çörek ve hamur işleri;
  •  Pizza;
  •  Patates cipsi, mısır cipsi ve patlamış mısır;
  •  Pirinç;
  •  Ekmek; tuzlu çörek ve kraker;
  •  Bira ve
  •  Patates kızartması ve donmuş patates.

Bir başka deyişle kalorilerimizin çoğu şekerlerden ya da rafine edilmiş ve kolay sindirilen tahıllardan gelmektedir.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın