Yanlış Diyet Uygulamaları

Hatalı diyetler bizim hayatımıza mal olabilir. Sağlıksız beslenerek vücudumuza zarar vermenin ve hayatımızla resmen oynamış gibi oluyoruz. Fakat biber hapı kullanarak hem kilo vereceksiniz. Hemde sağlıklı olacaksınız. Çünkü biber kapsülleri ile kıza sürede kilo vermek daha kolaydır. Fakat unutmamak gerek ki fazla kilolarınızı biber hapının orjinal olmasıyla atabilirsiniz. Yani sahte biber hapları vücudunuza zarar  verebilir. Ayrıca biber hapını kullanırken saatlere dikkat ediniz. Antrenmanın fazlaca uzadığı, dayanıklılığın iyice azalmaya başladığı spor ve egzersizlerde, sporcu önceden antrenmanlı olmanın kazandırdığı bu yağlardan enerji üretme ve yağlan hızlı ve etkin şekilde yakabilme yeteneğine bağlı olarak karbonhidratları yani glikoz ve glikojeni kas hücrelerinde depolama ve mümkün olduğunca kullanmama eğilimi gösterecektir. Aslında bu durum maraton gibi dayanıklılık isteyen sporlarda sporcuya önemli bir avantaj da sağlar.

Zira yarışın sonlarına doğru sürenin iyice uzamış olduğu anlarda sporcu yağlan tüketmiş olmasına karşılık, önceden depo etmiş olduğu bu depo karbonhidratlara yönelecek ve onlardan enerji üretecektir. Bu nedenle dayanıklılık isteyen sporlarda sporcunun veya bu tür sporlarla uğraşan bireylerin iyi bir yağ yakıcı konumuna gelmesi istenir. Ancak bu sayede antrenman abartılı sürelere uzamış olsa da birey yağdan kolaylıkla enerji üretebilmekte, karbonhidratları ise depolayarak skorun belirleneceği yarışın son kısmına bırakmakta ve bu şekilde kontrollü, sürekli ve etkin enerji üretimi ve kullanımına yönelebilmektedir.

Ergojenik Olarak Yağlar:Yukarıda yağların krebs siklusuna girerek enerji açığa çıkarmaları yani oksidasyonla enerji üretmeleri, düzenli spor yapan bireylerde bu şekilde enerji üretiminin spor yapmayan bireylere nazaran daha hızlı ve yaygın olarak gerçekleşmesi yağların enerjiyi artırarak performansı artırmak amacı ile ergojenik yönde kullanımına yönelmeyi sağlamıştır. Bu amaçla spor ve egzersizi düzenli yapan bireylerde plazma serbest yağ asidi oranını ve kaslardaki trigliserid konsantrasyonunu artırıcı beslenme programlan uygulanmaya başlanmıştır.

Yorum yapın