Yaptığınız Egzersizler Sizi Güçlendirir!

Bir program dahilinde düzenli fiziksel hareket etmek için çaba harcamalısınız. Kanımca en etkili yöntem aile yakınlarınız veya arkadaşlarınız arasından daha hareketli bir yaşam konusunda hedefinizi paylaşan kişilerle bir destek grubu oluşturmanızdır. Üniversiteden birkaç arkadaşımla haftada birkaç gün düzenli koşu yapıyorum. Programlarımız günden güne değişebildiği için ne zaman koşuya çıkacağımızı tam olarak bilemiyoruz ancak sorgusuz şekilde öğlene doğru birimiz mutlaka telefon ederek “kaçta başlıyoruz?” diye sorar. Bu soru “Koşuyor muyuz?” şeklinde olmadığı için hayır demeyi oldukça zorlaştırmaktadır. Destek grubunuzdakiler size zaman ayırabiliyorsa siz de onlara zaman ayırırsınız. Bu şekilde faydalı bir ilişki Biber Hapı zayıflama tableti kullanmak için de uygulanabilir.

Egzersiz aynı zamanda ailesel bir aktivite de olabilir. Böylece ebeveynler hareketli olur ve çocuklarına da iyi örnek oluştururlar. Ben, eşimle birlikte koşarım. Bu, küçük çocuklarla sorun oluşturabilir ama biz sorunu çocuklarımız parkın ortasında onlar oynarlarken biz de parkın etrafında koşarak çözümledik. İşe yarıyor ve çocuklara da katkısı büyük oluyor, bunu büyük oğlumda gözlemledim. Yıllarca bize katılmadan ortada oyun oynadıktan sonra bir gün 12 yaşma geldiğinde 10 kilometre koşmak istediğini bildirdi. Birden içinden gelmişti. İlk defa koşacağı için denemesine engel olmaya çalıştıysam da koştu. Başlangıçta çok iyi bir koşucu değildi ancak zamanla koşmayı sürdürdü ve altı yıl sonunda 6,5 kilometre koşma ve Kaliforniya Liseler Cross-Country Şampiyonasında üçüncülüğe hak kazandı.

Aynı hiçbir zaman fazla erken olmadığı gibi başlamak için hiçbir zaman geç değildir. Fiziksel hareketin faydaları her yaşta, her birimiz için geçerlidir. Son on yılda yayınlanan bazı araştırmalar bunu açık şekilde ortaya sermektedir.

Dr. Steven Blair Dallas Cooper Enstitüsünde 1970’lerden beri fiziksel hareketin ölüm oranları üzerinde etkilerini incelemektedir. Sonuçlar her zaman egzersizin önemini göstermektedir. Bu araştırmalardan önemli bir tanesi 12 Nisan 1995 tarihinde Amerikan Tıp Birliği Gazetesi’nde yayınlanmıştır. Dr. Blair ve meslektaşları 9.777 erkek üzerinde, her birine 1970 ve 1989 yılları arasında iki kez stres testi uygulamış ve ikinci testen sonra yaklaşık beş yıl kadar denekleri izlemişler ve gerçekleştirdikleri araştırma sonuçlarını bu raporda anlatmışlardır. Kısacası egzersiz de aşırıya kaçırılmadığı, vücut kapasitesinden fazla zorlanmadığı sürece sağlığa oldukça faydalıdır. Uzun süreli egzersiz yapmak kilo vermenize de yardımcı olur. Bizler Meksika Biber Tableti kullanırken insanlardan egzersiz yapmalarını istiyoruz ancak bunu istememizin asıl nedeni egzersizin insanı zayıflatması değildir. Egzersiz vücudun sağlıklı olmasına yarayan hareket ihtiyacını yaparak kasları ve ruhu güçlendirmeye yardımcı olur. Bu sayede daha güçlü ve sağlıklı olursunuz.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın