Yeme Davranışlarınız Kilolarınızı Etkileyebilir

Yemek yerken bir yiyeceği ağzınıza atmadan önce onun kokusunu, görünüşünü iyice özümseyin. Bu davranış biber hapı kullanımı veYeme davranışlarınız kilolarınızı etkileyebilir günlük beslenme sırasında çok önemlidir. Yavaş yavaş çiğneyin.

Lokmanın dişleriniz arasında parçalanmasına, yemek borusundan geçmesine odaklanın. Yemek yerken o anın her saniyesinin farkına varın. Yemeğe başlamadan önce, vücudunuzda o an olup biten tüm duyguların (ağrı, açlık, stres…) farkına varmaya ve bu ihtiyaç doğrultusunda hareket etmeye çalışın.

Kendinizi bir filmdeymiş gibi dışarıdan seyretmek, eylemlerinizi daha düşünerek gerçekleştirme becerisini sağlayabilir. Duygularınızla daha etkin bir biçimde başa çıkma konusunda meksika biber hapı size yol gösterebilir.

Geçmiş ya da gelecek için kaygılanmaktan çok, “şimdi ve burada”ya odaklanmaya ve anın farkında olmaya çalışın. Çevrenin sizi farkında olarak ya da olmayarak yemeye nasıl ittiğini gözlemleyin. Kendinize karşı yargılayıcı bir tavır almamaya çalışın; beslenme davranışları için kendinizi acımasızca eleştirmekten vazgeçin.

Kusmak çoğu bayan tarafından çözüm olarak görülür. Sağlıksız olan bu yöntem yerine biber hapı kullanmak daha yerinde olacaktır. Kusmak, aksine yüzdeki şişkinliği artırır, dolayısıyla kişinin kendisini daha kötü hissetmesine sebep olabilir. Yüzü şiştikçe kusma atakları tetiklenir, yüz daha da çok şişer ve bu döngü devam eder. Bedeni olduğu gibi kabul etmek yeme bozukluğu olan kişilerde bir tür yenilgi ya da kontrolü kaybetmişlik duygusu yaratabilir.

Senelerce zayıflamak, hayallerindeki vücuda sahip olmak için çaba harcamışken bir anda bunu bir kenara bırakmak ve sahip olduklarıyla yaşamaya çalışmak kişiye başarısızlık duygusu ve sıradanlık hissini yaşatabilir. Oysa kişi bedenini benimsediğinde kendisini yemekle cezalandırmaktan vazgeçmeyi öğrenme olasılığı daha yüksektir. Bu aşamada kendinize biber hapı ile destek verebilirsiniz.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın