Yetersiz Beslenme

Yetersiz beslenme sonucu bir sürü rahatsızlıklar başımıza gelir. Diyet yaparken yaptığımız hatalar zamanla bize zarar verir ve sağlığımızdan olmamamıza neden olur bunun için hatalı diyetlerden kurtularak biber kapsüllerini kullanmalıyız. Kilo sorunu olan kişiler artık diyet yaparak acı çekmelerine gerek kalmadan biber hapları ile kısa sürede forma girecekler. Düzenli biber hapı kullanımında inanılmaz görüntüya sahip olacaklar. Meksika biber kapsülleri ile obezite olma riskinden de kurtulacaksınız.  Kronik böbrek yetersizliğinde sodyum i oranında güçlük vardır. Ancak bazı böbrek hastalarında (polikistik böbrek hastalığı, kronik obstrüktif üropati, medüller böbrek hastalığı, analjezik böbreği gibi) sodyum kaybı olabilir.

Bu nedenle serum sodvum konsantrasyonu kontrol altında tutulmalıdır. Dializde veya dializde olmayan ileri evre böbrek hastalarında genellikle sodyum alımı 2 g/gün dolayında kısıtlanır. Fonksiyonları bozulmuş böbrek su dengesini ayarlamakta da zorluk çeker. Aşırı su sodyumun dilüe olarak düşmesine yol açabilir. Dializde olmayan hastalara günlük idrar miktarına 800 mi, ekleyerek sıvı verilir. Dializdeki hastalar iki dializ seansı arasında vücut ağırlıklarını 23 kg artıracak kadar sıvı alırlar. Düzenli zayıflamak için kullanmadan önce biber hapı araştırmaları yapmalısınız.

Bu sıvı damar yatağını doldurmak ve yeterli beslenmeyi sağlamak için gereklidir. Katı gıdalardan oluşmuş bir divetle dahi günde 800 ml kadar sıvı alınır. Terleme ile ve akciğerlerle bu kadar bir sıvı kaybedilir. Günlük idrar miktarına 1000 ml eklenebilir ve hastaya her gün tartılması söylenir. Potasyum da sodyum gibi 2 g/gün’ün altında olacak şekilde kısıtlanır. Bir porsiyonda 250 mg’dan fazla potasyum içermeyecek şekilde diyet ayarlanır (gıdaların potasyum içeriği için bölüm 10’a bakılabilir). Hafif böbrek yetersizliğinde bile, özellikle diabetiklerde serum potasyum konsantrasyonu yükselme eğilimindedir. Serum potasyumu yüksek bulunursa hastanın diyeti gözden geçirilir; travma, gastrointestinal kanama, hiperpotasemi yapan ilaçlar araştırılır. Dializ sırasında potasyum normale getirilir. Serum potasyum konsantrasyonu düşük bulunursa diyet potasyumdan zenginleştirilir. yanıt alınamazsa dializ sırasında potasyum düzeyi yükseltilir.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın