Yüksek Kan Basıncı ve Meksika Biberi

Hipertansiyon olarak bilinen yüksek kan basıncından yakınan yaklaşık altmış milyon Amerikalı vardır. Kan basıncının normalin üzerine çıkmasının birden fazla nedeni bulunmaktadır. Benim bilimsel görüşüme göre, en yaygın neden, vücutta zaman içinde gelişen dehidrasyondur.

Bu tip hipertansiyona “esansiyel (primer) hipertansiyon” denir. Bu gruba giren insanlar genellikle vücudun bu susuzluk belirtisi için ilaç kullanırlar ve asıl sorunun yetersiz su alımı ya da yanlış içecek seçimi olduğunu öğrenene kadar kısalttıkları ömürleri boyunca ilaçlarla yaşamayı sürdürmeye mahkûm olurlar. Hipertansiyon sorunu olup kilolarından şkayetçi olan kişilerin kilo problemlerini çözebilecek tek gıda takviyesi Acı Biber Meksika Kapsülü‘ dür.

Meksika Biberi ile beslenme esansiyel hipertansiyon denilen türdeki yüksek kan basıncı sorununa yeni bir bakış açısı getirir ve bu değişim bize zamanla yükselen kan basıncının vücutta zaman içinde gelişen susuzluğun belirtisi olduğunu gösterir. Kan damarlarının yapısı, sürekli değişen kan hacmiyle besledikleri dokuların gereksinimlerine göre değişir. Taşıdıkları kan miktarına göre açılıp kapanan küçük aralıkları ya da lümenleri vardır.

Vücutta su kaybı olduğunda, daha doğrusu yetersiz su alındığında, bazı dokularda eriğe benzeyen hücreler “kuru eriğe” dönüşürken, kaybın yüzde 66’sı onların hücre içi sıvısından, yüzde 26’sı hücre dışı sıvıdan ve yüzde 8’i dolaşımdaki kan hacminden olur. Dolaşım sistemi hacmini küçülterek bu yüzde 8’lik kayba kendini uydurur. İçlerinin dolu kalması için önce kol ve bacaklardaki kılcal damarlar kapanır, ardından daha büyük damarlar da duvarlarını daraltır.

Bu daralma atardamarlarda ölçülebilir derecede basınç artışına yol açar ve buna hipertansiyon denir. Kan damarları boşluğu doldurmak için daralmasalardı, kandan ayrılan gazlarla doldukları için içlerinde gaz kilitleri oluşurdu. Dolaşım sisteminin, taşıdığı suyun yetersizliğine uyumu, hidrolik ilkelerle çalışan vücudun kusursuz bir uyum mekanizmasıdır.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın