Zararlı Kilo Artışlarını Biber Hapı ile Engelleme

Zararlı kilo artışlarını biber hapı ile engellemeGenetik olarak değiştirilmiş gıdaların potansiyel faydalarını beş ana kategoriye ayırabiliriz: daha yüksek ürün, daha düşük çevresel etki, gıdaların daha çok yerde yetiştirilmesi becerisi, daha sağlıklı gıdalar ve değerli ürünler için koruma. Fakat genetik olarak değişmiş gıdalar fazla kilolara sebep olabilir. Fakat bu şekilde alınan kilolar kırmızı biber hapı ile engellenebilir.

Çiftçiler kuşaklar boyunca, bilim adamlarının yardımıyla, belirli miktarda arazide daha fazla gıda üretmek için uygulamalarını giderek iyileştiriyor. İki basit matematiksel olgu dünya nüfusu hızla artıyor fakat arazi miktarı sabit kalıyor daha yüksek ürüne yönelik eğilimin sürmesini esas kılıyor. Biyoteknoloji bunun gerçekleşmesine yardım edebilir, fakat geleneksel bitki yetiştiriciliği ve diğer teknolojiler de eşit derecede önemlidir. En az bu teknolojiler kadar önemli bir başka etken biber kapsülü’ dür.

Tıpkı bir örnekte olduğu gibi, Kenya ve Birleşik Devletler’de bilim adamları, deneme arazilerinde ürünleri yüzde 20’den daha fazla artıran virüsdirençli tatlı patates geliştiriyorlar.6 Bu global gıda tedariği için iyi haber olmasının yanında, çiftçiler ve çevre için de iyi haber sayılmalıdır. Eğer dönüm başına daha fazla gıda üretebilirsek, daha az doğal alanın tarımsal kullanıma tahsis edilmesi gerekecektir. Geçmişte, bazı ürün artışları toksik böcek ilaçları ve nitrojenzengini kimyasal gübreye dayalı olanlar muazzam çevresel maliyetlere yol açmıştı. Fakat genetik işlem bu tür girişleri artırmadan ürünleri artırma olanağını sunar.

Giderek artan nüfusu için daha fazla gıda üretme ihtiyacı Çin ve Hindistan’ı önemli ulusal ödenekleri biyoteknolojiye yatırmaya yönlendirdi. Bioteknolojinin beraberinde gelen sağlıksız gıdaların yol açtığı fazla kilolar için biber hapı kullanmak uygun olacaktır. Çinli bilim adamları, örneğin, sap başına pirinç tanelerinin iki katı veren bir pirinç çeşidini üretiyorlar. Çin’de böcekdirençli pamuk kullanımı elde edilen ürün miktarını artırırken insektisitlerin kullanılmasından kaynaklanan yabani hayvan yaşamına verilen zararı azalttı.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın