Zayıflama Hapı Meksika Biberi

Biz yemek yapma konusuna Can ve Merve kadar uzak olmayabi­liriz, ama çoğumuz geç saatlerde tabağımızla bozuk bir ilişki geliştir­dik. Britanya Birleşik Krallığında, yemeğe 133 milyar pound harcıyo­ruz ve üçte birini çöpe atıyoruz. Televizyondaki aşçıları soluksuz izli­yoruz, ama nasıl yemek yapılacağını unutuyoruz. Mutfakta kendimi­ze güvensek de, gün sonunda hangimiz çok yorgun, çok meşgul, eli­mize bir patates soyucusu alacak kadar tembel değiliz ki? Yazar Zoe Williams’ın dediği gibi, “Hepimiz patlıcanla neler yapılabileceğini ga­yet iyi biliyoruz ama popomuzu kaldıramıyoruz.”

Zayıflama hapı Meksika Biberi eğer kilo vermek, doğru yemek istiyorsak belki de popomuzu kal­dırmalıyız. Her şeye rağmen yemek yapmanın önemi büyük ve derin. Sizden bir tavşanın derisini yüzmenizi veya bir sülün asmanızı bekle­miyorum. Çalışan bir anne olarak da ipin ucunun ne kadar kolay ka­çabileceğinin, hazır yemeklerin yoğun bir günün ardından ne kadar çekici gelebileceğinin farkındayım. Ama göz alıcı paketin altında ne var? Bir fabrikada yapılmış lazanya?

Saç fileli birinin bir çelik tekneden kepçeyle topladığı meçhul lezzetli mantar mı? Hadi ama! Soğutucu dolap gerçeğiyle yüzlesin ve at göz­lüklerinizi çıkarın. Belki her zaman değil ama sık sık. Bir tavuğu fırı­na atıp üzerine limon sıkıp göğsüne tuz ekmem ne kadar zor olabilir ki? Ya da bir marulu yıkamam? Üzerine zeytinyağı, tuz ve sirke ekle­mem? Hazır öğünlerle karşılaştırılabilir mi bunlar?

Yanlarınızdaki yağlarla baş edebilmek için, yiyecek meselesini cid­diyetle ele almalısınız. Akşam yemeğiniz mikrodalganın bip sesiyle başlamamalı. Yiyeceklerinizle daha ya­kın bir ilişki kurabilmek, onlara yeniden bağlanabilmek için kendini­ze söz verin. “Yemek” Biber hapı ile günün doğru saatindeyse, bu “harika!”

Etiketler: , ,

Yorum yapın