Zayıflamada Püf Noktalar ve Biber Kapsülü

Biber kapsülü ve Pavlov, Beaumont’a olan minnettarlığını göstererek, oldukça normal koşullarda çeşitli organ fonksiyonlarını sürekli gözlemlemeye olanak sağlayan çalışmaları ve köpeklerde yarattığı mide fîstülleriyle sindirim fizyolojisi alanında çalışmaya devam etmiştir. Böylelikle, tıpkı Beaumont’un St. Martin üstünde yaptığı sayısız deney gibi o da canlı hayvanlar üstünde salivasyon (salya ve tükrük salgılanması), pankreasın işlevi, açlık ve doygunluk hissi gibi çalışmalar yapmıştır. Pavlov ve köpekleri, Beaumont ve onun alıngan avcısının aksine, özellikle “koşullanmış refleks” buluşu ve bu buluşun fizyoloji alanına kazandırdıkları sayesinde herkesçe tanınır hale gelmiştir. Bu gelişmenin ardından, çalışmalarım insan aklının mekanizmaları üzerine genişleterek “davranışçılık kuramını”14 ortaya atmıştır.

Acı biber hapı organ işlevlerine getirdiği yeni açıklamalarından dolayı Pavlov her türlü övgüyü hak ediyor. Organ hareketlerinin vücutta nasıl koordine olduğu sorusuna, tüm kariyeri boyunca cevap aramıştır. 1883’te henüz daha öğrenciyken, Merkezden Çevreye Doğru Hareket Gösteren Kalp Sinirleri adlı doktora tezini sundu. Bu çalışmasında, “sinir sistemi” fikrini ortaya atarak, kan basıncı ve kan dolaşımını sağlayan refleks hareket sisteminin arkasında belirli bir şablonun olduğunu öne sürmüştür.

Biber hapı kullananlar ardından, oldukça net bir tanımlamayla, sindirim dahil bedensel tüm fonksiyonların sinir sisteminin denetiminde olduğu ve vücudun tüm organlarının bu sinirler sayesinde koordine olduğunu öne sürmüştür. Ortaya çıkardıkları, sadece organ koordinasyonu ve organların sinirler tarafından denetimi konularıyla sınırlı kalsaydı, bu yine çok büyük bir başarı olurdu. Fakat o bunlarla yetinmeyip, bir sonraki aşamaya atlayarak bulduklarını değerlendirip yeni yöntemler geliştirmiştir.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın