Zencefil ve Guarana Bitki Özü

Danimarka’da yapılan araştırmalarda zencefil kullanan hamile kadınların yaklaşık yüzde yetmiş beşinin, sınırlayıcı herhangi bir yan etkiye maruz kalmaksızın sabah yaşadığı mide bulantılarından kurtulduğu keşfedilmiştir. Hamilelik süresince cenine zarar verebileceği düşünülerek çoğu ilaçtan uzak durulduğundan, zencefil bu dönem süresince yanınızda bulundurabileceğiniz mükemmel bir şifalı bitkidir.

Gurana bitki özü aktif içerikler gingerol, shogaol, gingerdiona ve zingerondur ki tümünün antioksidan özellikleri vardır. Özellikle Meksika Biber hapı içeriğindeki guarana özü kilo verdirme konusunda sınıfının en etkili bitkisidir. Zencefildeki zingeron ve shogaolün anti inflamatuar özellikleri de mevcuttur, arterit ve/veya fibromyalgia için başvurulan beslenme programında da faydalı olabilir.

Kanser Önleme Araştırma Konferansı’ndaki Frontiers’da, yapılan araştırmaların gingerollerin insan kolorektal kanser hücrelerinin gelişimini engellediği dile getirilmiştir. Farelerde, zencefil özü kolesterolü düşürmüş, aynı anda alınan Biber kapsülü, LDL kolesterolünün oksidasyonunu engellemiş ve damar tıkanıklığının ilerlemesini yavaşlatmıştır. Hiç de fena sayılmaz!

Zencefil hakkında hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar bu besinin antitümör etkisinin bulunduğunu ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğunu da göstermiştir ki bu, etkin bir antimikrobiyal ve antiviral maddedir.

Yapılan incelemeler gastrointestinal sistem, kardiyovasküler sistem, ağrı ve ateş üzerindeki olumlu etkisini de göz önüne sermiştir. Limonlu, güzel, sıcak bir zencefil çayının her tür “duygu değişimine” karşı muhteşem bir ev yapımı ilaç olmasına hiç şaşmamak gerekir.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın