Zeytinyağı ve Acı Meksika Biber Hapı

Zeytin çok sağlıklı bir besin maddesidir. Aşırı duyarlı mideler bile zeytini kolaylıkla sindirir. Meyvenin kendisi veya yağı az miktarda yendiğinde safra kesesini çalıştırarak safranın akışını kolaylaştırır, bağırsakları yumuşatarak ha­fif bir laksatif işi görür. Kabızlığa, kolite iyi geldiği gibi, bedende kum ve taş oluşmasını engeller. Zeytinde %50-65 oranında yağ vardır. İspanyollara göre,Acı Biber zayıflama hapı ile zeytinyağı kullanan her türlü hastalıktan uzak kalır.

Zeytinde A ve E vitamin­leri vardır. Bilindiği gibi, E vitamini seks organlarını dengeler, kalp damarla­rının kan dolaşımını olumlu etkiler. Zeytin veya yağı şeker hastalarına da salık verilir. Kuşkusuz, soğuk presle elde edilen yağ en makbulü ve şifalısıdır. Biber Hapı Meksika ile alınan bu yağ karaciğeri temizler, safra taşlarının oluşmasını engeller.

Kimyasal işlem gö­rerek elde edilen zeytinyağında bu şifalı özellikler yok olur. Dr. Schneider’e gö­re, zeytinyağının yüksek kalorisi (100 gr. zeytinde 224 kalori, 100 gr. zeytin­yağında 900 kalori bulunur) bedende yağ birikimine ve kolesterole yol açar.

Zeytinyağı cilde, yüze, bedene, saçlara, hatta yanıklara ve yaraların kapan­masına iyi gelir. Birçok merheme zeytinyağı katılır. Zeytin çekirdeğinden elde edilen yağ da kaliteli kozmetik malzemesi yapımında kullanılır. Zeytinyağında klor, bakır, manganez, kükürt, fosfor ve az miktarda B, C vitaminleri vardır. Zeytin ağacının yapraklan tansiyonu düşürür. Dona uğramamış zeytin ağaçları bin yıldan fazla yaşayabilir.

Zeytin yetişen bir bölgede yaşıyorsanız veya zeytini elde etme olanağınız varsa, sofranıza çıkaracağınız zeytini evinizde kendiniz hazırlayabilirsiniz; hem daha ucuz, hem de daha taze zeytin yemiş olursunuz.

Etiketler: , , , ,

Yorum yapın