Zihin ve Bel Bağlantısı ve Biber Hapı

Zihin ve beden ile Acı Biber hapı arasındaki bağlantı çok sağlamdır. Bu bağlantıyı anlamak kilo vermek veya herhangi bir amaca ulaşmak açısından hayati öneme sahiptir. Peki, neden? Duygula­rınızın, davranışlarınızın veya hissiyatınızın neyi, ne kadar ve ne zaman yediğimizde oynadığı rolü düşünün.

Yiyeceklerle olan ilişkimin vücut görüntümden belirgin dere­cede etkilendiğini kavradığım o günü gayet iyi hatırlıyorum. 1980’lerdi ve sanki dün gibi hatırlıyorum. İlk evime yeni taşın­mıştım, kendime çeki düzen vermeye ihtiyacım vardı, zira o dö­nemde gömleğimi pantolonuma sıkıştıramaz haldeydim, bu ne­denle kendime bir boy aynası aldım ve duvara astım.

Sonraki ay ise her sabah gördüğüm daha ince, uzun görüntü­me bakıp mutlulukla gülümsüyordum. O günlerde mucizevi şe­kilde birkaç kilo verip vermediğimi merak ederek jimnastik sa­lonunda tartıldım. Hayır, aynı kalmıştım. Fakat kendimi ince hissediyordum! Gelecek birkaç hafta boyunca bu duygu ile o kadar motive olmuştum ki bu sağlıklı durumumu devam ettir­meye karar verdim. Daha çok koştum, daha ufak miktarlarda ye­mek yedim, tatlıdan vazgeçtim ve ufak tatlı kaselerindeki porsi­yonlarla idare ettim.

Öncelikle aynaların doğru asılıp aşılmadığına dikkat ettim. Aynayı duvara (aynanın altı size üstünden daha yakın olacak şe­kilde) yukarı eğimli asmanın görüntünüzü daha uzun ve ince gösterdiğini keşfettim. Aynayı duvara yapışacak şekilde asıp gö­rüntüme baktığımda gerçekle yüz yüze geldim. Gördüğüm vücut epey şişman—en azından sandığımdan daha az ince—haldeydi. Ama yine de özgüvenimi epeyce sarsmaya yetti.

Yıllar yılı çeşitli diyetleri deneyen kadınlarla konuşmanın ge­tirdiği deneyim bana davranış, duygu, düşünce, hissiyat ve kısa­cası zihinle ilgili her şeyin seçtiğimiz gıdaları ve yeme şeklimizi nasıl etkilediğini gösterdi. Bu nedenle Düz Karın Diyeti yedik­lerimiz kadar zihnimizi nasıl motive edeceğimiz konusuyla da ilgilidir. Eğer beynimiz de Meksika zayıflama hapı bizimle işbirliği yapıyorsa ancak o zaman başarılı oluruz.

Etiketler: , , ,

Yorum yapın